reklama

Viceprezident slovenských realiťákov a jeho predstavy o investovaní do nehnuteľnosti

Viceprezident slovenských realiťákov dával v denniku n rozumy o budúcich cenách nehnuteľnosti. Škoda len, že zvrhlo na priživovanie mnohokrát vyvrátených mýtov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Z rozhovoru jasne vyplývajú tri odporúčania, po prvé, kúpiť byt radšej ako si ho prenajímať, po druhé ak sa dá tak priamo v Bratislave (nie v regióne, nie v okolí BA v Rakúsku či Maďarsku) a po tretie, kúpiť aj keď si na neho musím požičať. Ak to všetko splním za mlada, na dôchodku nehnuteľnosť predám a budem žiť ako kráľ. Všetky tri odporúčania stoja na fakte, že o 30-40 rokov bude mať daná nehnuteľnosť, očistené o infláciu, zhruba rovnakú, prípadne vyššiu hodnotu ako v čase jej kúpy. Kde však berie túto istotu pri Bratislave (či ktoromkoľvek inom meste) sa nedozvieme. Proti hrá niekoľko faktov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cyklus rozvoja mesta

To, že Bratislava je teraz v rozkvete neznamená, že v ňom bude aj o 30-40 rokov. História nás učí, že rast a úpadok mesta sa strieda. Nehovorme iba o notoricky známom Detroite, v Európe napr. Rotterdam ci Liverpool majú teraz polovičnú populáciu oproti historickému maximu. Stačí dať do googlu rust belt a ukážu sa bývalé priemyselné centra USA ako Detroit, Buffalo, Cleveland, Pittsburg a mnohé ďalšie kedysi prosperujúce veľkomestá sú dnes na menej než polovičke svojho populačného maxima.

Rovnako, bola doba keď aj momentálne najdrahšie realitné trhy ako Londýn, New York, Chicago či Boston masívne strácali obyvateľov. Medzi rokmi 1951 a 1981 stratil vnútorný Londýn 1/3 svojich obyvateľov. New York stratil iba za jedno desaťročie (70-80) takmer milión obyvateľov, alebo 10% zo svojej vtedajšej populácie. Podobným príkladom je Boston, Chicago či Filadelfia, všetky tieto mestá v istom období stratili aspoň tretinu svojich obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súhlasím, všetky tie mesta sú ďaleko tak si poďme po bližší príklad. Mesto, ktoré sa v poslednej dobe objavuje v médiach najme v súvislosti s výstavbou nových ekologických štvrti či v najvyššej kvalite života tiež nežiarilo vždy. Viedeň strácala obyvateľov 80 rokov v kuse až do 90-tých rokov. Masívne strácali obyvateľov aj ďalšie európske veľkomestá, napr. Miláno, Porto, Belfast, Turín, Lisabon, Glasgow, Atény, Mníchov, Kodaň, Barcelona, Rím, Amsterdam, Paríž, Madrid..

V skratke by sa to dalo popísať takto, v 50 rokoch bol Detriot (a mnoho ďalších miest) mestom s úžasne rastúcim trhom nehnuteľností a v oblasti ktorú dnes poznáme ako Silicon Valley kľudne rástli marhuľové sady. Dnes úžasne rastie Bratislava, no kto vie ktoré mesto bude v kurze o 30-40 rokov?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Netreba pripomínať čo sa deje s cenami nehnuteľnosti pri takom masívnom poklese obyvateľov.

Ešte dodám, že na pokles ceny nehnuteľnosti ani netreba pokles obyvateľstva, dokazuje to Japonsko kde priemerne ceny nehnuteľnosti, či už očistené o infláciu alebo nie, sú zhruba na polovici svojej hodnoty v porovnaní s maximom počas realitného boomu.

Budúce ceny nehnuteľností v mestách a dopravné technológie ktoré nám klopú na dvere

Čo s cenami spravia dopravne technológie blízkej budúcnosti ako samo-jazdiace či lietajúce auta (napr. aeromobil, zo Slovenska)? Znova sa môžeme pozrieť na historickú paralelu a uvidíme, že vylepšenie dopravy ide ruka v ruke s rozširovaním mesta. Prve elektricky umožnili dochádzať z väčších diaľok, neskor auta umožnili vznik vzdialených satelitov. Čo prinesú samo-jazdiace a lietajúce auta v horizonte 30-40 rokov?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Akú cenu bude mať trojizbový byt v Petržalke keď sa do centra dostanem jednoducho, rýchlo a lacno zo satelitu kilometre za Bratislavou a tovar z obchodu mi budú nosiť drony?

Demografia

Slovensko je na pomyslenom vrchole. Najväčší dopyt po bývaní tvoria mladý, ktorý sa odsťahujú od rodičov a zháňajú prenájom a neskor vlastne bývanie. Stačí sa pozrieť koľko ľudí sa narodilo aby sme zhruba vedeli ako to bude vyzerať o 30 rokov. A demografia nie je priaznivá.

Na zaver

Vždy ma prekvapí ako ľudia sami seba presvedčia, že niečo co je tu posledných par rokov tu bude navždy. Viete, reči ako "V Bratislave budú ceny nehnuteľnosti rásť vždy." pripadne, "V Bratislave bude vždy dobrá práca." Viem, že 15-20 rokov je pre mnohých ludi väčšina "dospeláckeho" života (rozumej, kedy sa s kamarátmi bavia aj o cene za bývanie) a preto máju pocit, že to tak vždy bolo. To ale ešte neznamená, že to tak musí byt vždy.

Od jedného z náčelníkov realiťákov by som rozhodne čakal rozumnejšie vyjadrovanie. Nehnuteľnosti sú dobrá investícia v istom čase a v istých mestách, ale ktoré sú to? 

Tomáš Mikluščak

Tomáš Mikluščak

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám 33 rokov, manželku a dve malé dcérky. Bol som programátor, učiteľ v ZŠ, výskumník na Elektrotechnickej fakulte Žilinskej Univerzity. Momentálne som projektový manažér, ktorého tajný sen je sa jedného dňa znova vrátiť na univerzitu. Vo voľbách do parlamentu 2020 som na kandidátke Progresívne Slovensko – SPOLU z miesta č. 98. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu