reklama

Bude z Bratislavy Palo Alto alebo Houston?

Pár dní dozadu Swiss Re odstúpila od zmluvy s HB Reavis o prenajme priestorov v Twin city kvôli plánu developera postaviť na rohu výškovku. Môj facebook zaplavila vlna príspevkov o tom, ako konečne developer dostal čo si zaslúži.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Nuž, developer je v naších končinách už ako nadávka a výšková budova symbol všetkého zla. Netvrdím, že mrakodrapy musíme milovať ale na jednu vec by sme pri tom všetkom nemali zabúdať. Existujú tri veci ktoré nie je možné mať v meste súčasne. Silná ekonomika, cenovo dostupné nehnuteľností a nízka hustota zástavby. Je to jednoduché, silná ekonomika láka ľudí a firmy do mesta, preto rastie dopyt po bývaní a komerčných priestoroch. Ak nová výstavba neporastie s dopytom, ceny sa jednoducho zvýšia. Potvrdzujú to príklady zo sveta. Dva extrémy sú Houston a Palo Alto. Populácia Houstonu sa za posledných 40 rokov zdvojnásobila pretože silná ekonomika láka ľudí a firmy ale Houston zostal cenovo dostupný. Nehnuteľnosti v centre aj mimo centra Houstonu sú lacnejšie ako v Bratislave aj napriek tomu, že mzdy v Houstone sú násobne vyššie. Palo Alto, ktoré leží v srdci toho, čo poznáme pod názvom Silicon Valley, je opačný extrém. Raketovo rastúca ekonomika pohánaná technologiami taktiež láka ľudí a firmy, lenže ceny nehnuteľnosti tam stúpajú až k oblakom, pri porovnateľných domoch sú aj 5-6 násobne drahšie ako v Houstone. V čom je rozdiel? Jednoducho v tom, že Houston menej zväzuje developerov byrokraciou a necháva ich stavať to, čo si trh žiada. Palo Alto ma prísne pravidlá pre novú výstavbu. Preto si priemerný technik s rodinou v Houstone može dovoliť skoro toľko ako špičkový vývojár v Google aj napriek tomu, že nominálne zarába násobne menej. Z výplaty mu totiž toľko neukrajujú náklady na život.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cestou ako Palo Alto sa rozhodli ísť napríklad San Francisco a celé Silicon Valley, Londýn, New York, Boston a takmer každé európske veľkomesto. Cestou Houstonu ide väčšina veľkomiest amerického juhu ako Dallas, Phoenix, Atlanta, Charlotte ale aj Chicago a čiastočne aj Seattle. 

Čo z toho vyplýva? Je legitímne, ak sa dané mesto rozhodne obmedzovať výstavbu či dokonca zakázať výškovky ako by si to mnohí želali no občania musia vedieť, že sa to následne pretavý do zvýšených cien nehnuteľností a tie sa okrem vyšky nájmu prejavia aj vo vyšších cenách takmer všetkého. Pretože nájom platia aj krčmy, reštaurácie, jazykové školy či obchody na rohu. Aj Bratislava by mohla byť ako Palo Alto, prížerne drahá ale s veľkým množstvom zelene a prízemnými domčekmi. Rovnako by ale mohla byť aj ako Houston, s centrom plným výškoviek ale zato by sa ľudia netlačili v minibytíkoch, namiesto toho by si užívali veľké a novšie bývanie a ešte by im ostalo každý mesiac na účte niekoľko tisíc eur navyše, ktoré by inak šli na nájom. Z trojice silná ekonomika, cenovo dostupné nehnuteľností a nízka hustota zástavby si proste môžeme vybrať najviac dve.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

---------

Pozor, reklama :) Ak náhodou neviete koho voliť, tak vám odporúčim Juraja Jevina.

Tomáš Mikluščak

Tomáš Mikluščak

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám 33 rokov, manželku a dve malé dcérky. Bol som programátor, učiteľ v ZŠ, výskumník na Elektrotechnickej fakulte Žilinskej Univerzity. Momentálne som projektový manažér, ktorého tajný sen je sa jedného dňa znova vrátiť na univerzitu. Vo voľbách do parlamentu 2020 som na kandidátke Progresívne Slovensko – SPOLU z miesta č. 98. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu