Jediná šanca pre Sýriu...

Autor: Tomáš Mikluščak | 5.6.2013 o 11:29 | Karma článku: 13,27 | Prečítané:  950x

Reakcia na komentár Petra Mravaya z minulého týždňa. Musel som reagovať pretože tak zlý a svojím spôsobom aj nebezpečný komentár som už dlho nečítal.

Jediná šanca pre Sýriu je podľa Moravaya Asadova vojenská porážka. Z komentára ďalej vyplýva, že pán Moravay si to predstavuje tak, že povstalcom začneme dodávať zbrane.

Pán Moravay si povstalcov zrejme predstavuje ako hrdinských osvietených Sýrčanov ktorý v nerovnom boji proti zlému Asadovi bránia svoju krajinu s vízou demokratickej Sýrie. Dobre, a teraz ako to je naozaj. Hlavnú povstaleckú silu v Sýrii tvoria militantný prívrženci radikálneho islamu, najsilnejšia skupina, Front Al-Nusra je dokonca oficiálne súčasťou Al-Kajdá a v Sýrii bojuje aj samotná iracká Al-Kajdá ktorej besnenie v Iraku si ešte pamätáme. Ich vízou je islamský kalifát, právom radikálna šaríja a keby mohli s radosťou by vypálili celú neveriacu Európu a Ameriku. Ale to až neskôr, po prevzatí kontroly nad Sýriou (a jej chemickým arzenálom) by svoje zbrane najprv obrátili na juh, na Izrael. Tak to predsa od nich chce Alah. Keďže takých ako oni je v Sýrii pomenej, v boji za vyššie zmienené hodnoty im pomáhajú kamaráti z celého sveta, spomeňme Čečenov, Lýbijcov, Tunisanov, Iračanov ale dokonca aj občanov Belgicka či Francúzska.

Aby toho nebolo málo, tieto povstalecké skupiny sú nejednotné, každá má svoj čiastkový cieľ a dokonca medzi sebou vzájomne bojujú. Časť z nich „svoje“ územia rabuje (osobný majetok, rozoberá továrne, kancelárie a za zlomok ceny vyváža do Turecka), ničí historické pamiatky, kostoly, terorizuje a zabíja kresťanov (ktorých je v Sýrii takmer 10%) či všetky iné menšiny. V častiach miest pod kontrolou vlády pácha pumové útoky pri ktorých zomierajú desiatky civilistov. Niektorý z týchto povstalcov sa bavia tak, že svojím zajatcom stínajú hlavy či vyrezávajú srdcia a takéto videa zverejňujú na youtube. Povstalci v Sýrii bojujú v službých saudsko-arabských a katarských šejkov o ktorých videní sveta si netreba robiť žiadne ilúzie a ktorý už „investovali“ do povstania v Sýrii miliardy dolárov – peniaze stále tečú.

Posielať zbrane povstalcom je preto veľmi nebezpečný krok, občianska vojna sa veľmi ľahko môže zmeniť na obrovský medzinárodný konflikt a o skladoch plných chemických zbraní ktoré by si rozobrali jednotlivé povstalecké skupiny ani nehovorím. Doterajší priebeh vojny ukazuje, že Asad mal v Sýrii vždy solídnu podporu, ba čo viac, ktorá s postupujúcim konfliktom rastie (pod vplyvom toho, čo sa deje na povstalcami kontrolovaných územiach). Najmenej zlým riešením by preto bolo rozdeliť krajinu. Každopádne, dokonca aj posielať zbrane Asadovy je lepšie riešenie ako posielať ich povstalcom.

Niektorý mimo realitný politici a komentátori snívajú o vojenskej intervencii. Okrem toho, že by sa proti zahraničným bojovníkom postavila väčšina samotných povstalcov (zabíjať Američanov je predsa len viac sexi), do konfliktu by mohol zasiahnuť aj Irán (ktorý má relatívne dobre vyzbrojených pol milióna vojakov v službe, ďalšie dva milióny v zálohe) tu máme ešte Rusko s jeho námornou základnou, vojenskou prítomnosťou a neskrývanou podporou Asada. Dôsledky pre celý svet by boli nepredstaviteľné. Vojenská intervencia je zlé riešenie aj keby za Asadom nestál Irán a Rusko. Stačí sa pozrieť na miesta, kde sme naposledy zasahovali. Mimochodom, v Iraku bolo zabitých iba v Máju 1045 ľudí, z toho 82 príslušníkov armády alebo polície, desať rokov po vojenskej intervencii.

Na záver sa mi nedá položartom nespýtať, za takéto komentáre mám naozaj platiť? : )

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?