Berie nám technológia prácu?

Autor: Tomáš Mikluščak | 20.6.2013 o 9:39 | (upravené 20.6.2013 o 10:39) Karma článku: 6,02 | Prečítané:  897x

Autá budú jazdiť samé a preto nebudeme potrebovať šoférov. Tie od googlu to už vedia. Vyspelé inteligentné roboty nahradia pracovníkov v továrni.  A skutočne, prvé továrne kde pracuje už iba niekoľko zamestnancov a všetko ostatné robia roboty už stoja. 3D tlačiarne čiastočne nahradia továrne a aj tie čo ostanú, budú vybavené inteligentnými robotmi.  Máme sa teda budúcnosti obávať? Kde budeme všetci pracovať?

Takéto argumenty počúvam v poslednom období počúvam z rôznych strán.  Nedávno Paul Krugman, Andrew McAfee či moji kolegovia.

Zďaleka sa pritom nejedná iba o manuálnu prácu. IT systémy nahradia biele goliere, pokročilé rozpoznávanie hlasu (ktoré už teraz funguje pre angličtinu veľmi dobre a môžete si ho skúsiť ak máte Windows v anglickej verzii prípadne iPhone a Siri) umožní systémom ako Watson od IBM nahradiť pracovníkov na infolinkách, sekretárky,  asistentky a väčšinu kancelárskych pracovníkov. Obávať by sa mali aj lekári. Watson od IBM má štatisticky lepšie výsledky diagnostiky ako väčšina lekárov a netreba sa čudovať. V pamäti má milióny podobných prípadov a na rozdiel od ľudských kolegov zvažuje celú ich históriu pacientov, každý jeden liek, ktorý kedy brali, každú chorobu ktorú prekonali. Vzdelávanie bude prebiehať pomocou online kurzov, bude efektívnejšie a preto nebudeme potrebovať učiteľov. Prvé online kurzy už fungujú a majú skvelé výsledky. Aby toho nebolo málo, kto vie, čo prinesú nano a bio technológie či génové inžinierstvo.

Otázka teda znie, kde budeme všetci pracovať?

Odpoveď je jednoduchá, neviem, a v podstate to teraz ešte ani nemôžeme vedieť. Som si však istý, že práce bude dosť.  Jednoducho, ak si spravíme krátky exkurz do histórie tak zistíme, že táto nezmyselná predstava o tom, ako berú stroje ľudom prácu nie je vôbec nová. Prvýkrát zaznela už v roku 1786 kedy pracovníci v anglickom Leedsi protestovali proti nasadzovaniu strojov do továrni pretože berú ľudom prácu. Neskôr sa mnohokrát vrátila a vždy sa ukázalo, že bola mylná. Napokon, žijeme v roku 2013, 227 rokov od protestov v Leedsi a práce je stále dosť. V Japonsku, ktoré je technologicky tak vyspelé ako mi nebudeme ani o 20 rokov je nezamestnanosť na úrovni 4% čo zodpovedá približne fluktuácií, silne priemyselné a rozvinuté Nemecko ma taktiež minimálnu nezamestnanosť a nemecký priemysel vidí problém v nedostatku pracovníkov, nie v nedostatku práce.

Ekonomika sa mení

Koľko bolo v 80. rokoch vo vyspelých krajinách potrebných účtovníčok? Neviem, ale som si istý, že s príchodom účtovníckeho softvéru sa ich počet dramaticky zredukoval. Koľko ľudí bolo celosvetovo zamestnaných v oblasti turistického ruchu v 60. rokoch? Neviem, ale turizmus bol v tých časoch skôr raritou, kým v roku 2012 sa počet turistov celosvetovo prehupol cez jednu miliardu a priamo zamestnáva 110 miliónov ľudí (pre predstavu, ako veľké číslo to je, počet zamestnaných ľudí v najväčšej ekonomike sveta, v USA je cca 140 miliónov). Koľko bolo v 80. rokoch potrebných IT špecialistov? Koľko ich je potrebných teraz? Koľko ľudí sa živilo fotografovaním v 80. rokoch? Len v okruhu mojich známych je ich (poloprofesionálne) asi 12. Dnes nie je nič nezvyčajné ak žena dostane ako darček profesionálne fotenie. V 80. rokoch takmer nemožné. Svet sa jednoducho mení, no história nám ukazuje, že práce bolo vždy dosť. Prečo by to teda malo byť tento krát iné?

Nezamestnanosť a technologický pokrok

Dáta ukazujú, že medzi technickým pokrokom a nezamestnanosťou neexistuje takmer žiadna korelácia. Kanada mala v 80. rokoch dvakrát tak vysokú nezamestnanosť ako má teraz, Švajčiarsko koncom 90. rokov a Nemecko zase ešte desať rokov dozadu. Počet zamestnancov v priemysle v Číne bol ešte v polovičke 80. rokov na úrovni okolo 50 miliónov, dnešné odhady hovoria o takmer pol miliarde a pritom sa úroveň automatizácie v priemysle odvtedy rapídne zvýšila. Nezamestnanosť teda závisí od iných faktorov, nie od technického pokroku a korelácia takmer neexistuje.

Automatizácia bude pokračovať

a technickému pokroku netreba brániť. Je pravda, že mnoho terajších pracovných miest zanikne, ľudia sa budú musieť učiť rýchlejšie a práca bude viac flexibilnejšia. No, predstava, že všetku prácu budú za nás robiť inteligentné roboty a inteligentný software mi pripomína výrok riaditeľa parížskeho patentového ústavu, ktorý koncom 19. storočia povedal, že o niekoľko rokov bude jeho úrad zbytočný pretože bude už všetko vynájdené. Som si istý, že to bol múdri človek a keďže bol v danej pozícií tak mal aj náležité znalosti a jeho predstava vychádzala z poznania danej doby. Nerobme rovnakú chybu. Netreba sa báť práce bude dosť. Bude iná, ale bude jej dosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?