Trayvon Martin vs. Greorge Zimmerman - ako to vlastne bolo?

Autor: Tomáš Mikluščak | 25.7.2013 o 13:57 | (upravené 25.7.2013 o 17:50) Karma článku: 5,43 | Prečítané:  952x

Stručne a objektívne popísaný dej podľa svedkov a niekoľko úvah o prípade. Niečo málo aj o zrušenom blogu a bloggerovy ktorý a tejto téme venoval nedávno a ktorému sme zrušilo celý blog.

Čo sa stalo?

Nasledujúci príbeh je moja rekonštrukcia z výpovedí svedkov, ktoré sú voľne prístupne na internete, hlavný zdroj je wiki. Výpoveď samotného Grerga Zimmermana som do príbehu nezahrnul pretože ju nie je možné dokázať ani vyvrátiť a Zimmerman má silnú motiváciu ohýbať realitu keďže je obvinený z vraždy.

Takže, je februárový večer, niečo po siedmej, Trayvon Martin, 17 ročný chalan dočasne vylúčený zo školy, ktorý prechodne býva u svojho otca sa kráča po predmestí Sanfordu na Floride, do neďalekej samoobsluhy. Z auta ho sleduje Zimmerman, ktorý je členom dobrovoľnej susedskej hliadky. Mimochodom, Zimmerman mal v minulosti opletačky s políciou za "strkanie do policajta" a bol obvinený z domáceho násilia na svojej bývalej snúbenici.

Zimmerman volá na políciu, že v poslednom čase bolo v oblasti niekoľko vylúpení a že teraz sleduje podozrivú osobu (má ruky vo vreckách a pozerá sa po domoch). Asi o dve minúty na to si Martin všimne, že ho niekto z auta sleduje. Zatelefonuje kamarátke a do telefónu jej povie, že ho z auta sleduje nejaký divný chlap, pozerá sa na neho a rozpráva pri tom do telefónu, potom zloží a sleduje ho. Kamoška, s ktorou Martin telefonuje mu poradí, aby utekal domov. Martin začne utekať. Zimmerman znova telefonuje na políciu a vraví, „On uteká", dispečer sa spýta, „kto uteká? Kam uteká?" v telefóne je počuť ako Zimmerman otvára dvere na svojom aute. Dispečer sa pýta, „Sledujete ho?" Zimmerman odpovedá, že áno, na čo mu dispečer povie „Nepotrebujeme, aby ste to robili", Zimmerman povie „ok" a pravdepodobne ho stratil z dohľadu. Hovor bol ukončený o 19:15.

Martin medzičasom znova zavolá kamarátke a povie jej, že sa ho striasol, no Zimmerman sa zrazu objavil pri Martinovi pretože kamoška počula z telefónu, ako sa Martin zrazu pýta „Prečo ma sleduješ?" a Zimmerman odpovedá „Čo tu robíš?", následne počula úder a hovor skončil. 64 metrov od domu, kde Martin býval. Čo sa dialo potom nevieme... čo vieme, je, že neskôr ležal Zimmerman na trávniku, Martin bol na ňom a udieral ho, niektorý svedkovia uvádzajú, že počuli volanie o pomoc. Následne bolo počuť výstrel, Martin žil ešte asi minútu, možno niekoľko minút kým zomrel. O 19:17 prišla polícia, takže medzi Zimmermanovím posledným volaním na políciu, „znova nájdením" Martina, ich konfliktom a príchodom polície ubehli asi dve minúty. Zimmerman stál vedľa Martina ktorý ležal na trávniku hlavou dole a polícii oznámil, že ho zabil v sebaobrane. Krvácal z nosa a zo zadnej časti hlavy. Jeho zranenia tu tu. Zimmerman bol na mieste ošetrený a neboli zaznamenané žiadne vážne zranenia.

Súd následne uznal Zimmermana nevinným čo v US spôsobilo obrovské protesty, hlavne aframeričanov.

Čo si o tom myslím ja?

Rozhodnutie súdu bolo pravdepodobne správne, súd rozhodol podľa platných Floridských zákonov. Otázka znie, či sú tie zákony správne a či pri nich zbytočne nezomierajú nevinný ľudia. Zomrel 17 ročný chlapec a štyri fakty sú neodškriepiteľné:

1) Muž so zbraňou sa rozhodol sledovať 17 ročného chlapca ktorý nespravil nič zlé, bol na ceste do obchodu, mal ruky vo vreckách a pozeral sa po okolí.

2) Muž so zbraňou sa rozhodol začať konfrontáciu so 17 ročným chlapcom ktorý si všimol, že ho sleduje a utekal pred ním domov. A to aj napriek tomu, že mu dispečer na polícii povedal aby to nerobil. Keby muž so zbraňou ostal v aute, nič by sa nestalo.

3) Muž so zbraňou zabil 17 ročného chlapca, ktorý sa aktívne vyhýbal stretu s mužom so zbraňou a ktorý pred tým ako ho začal sledovať muž so zbraňou nespravil nič za čo by si zaslúžil smrť.

4) Keby muž so zbraňou nemal pri sebe zbraň, tak by 17 ročný chlapec stále žil.

Otázka znie, sú takýto muži so zbraňou potrebný? Robia svet bezpečnejším alebo nie? Koľkým vykradnutiam musí zabrániť muž so zbraňou aby sa to vyrovnalo jednému zabitiu nevinného? Mimochodom, v USA zomrie strelnou zbraňou 40x viac ľudí ako napr. vo Veľkej Británii.

Teraz začnem trošku špekulovať. Podľa zranení a krátkosti útoku (Zimmerman uviedol, že volal o pomoc asi 38 sekúnd) odhadujem, že Zimmerman bol zvalený na zem a dostal niekoľko krát do nosa. Je to dosť na to, aby som zastrelil útočníka?

Zodpovednosť za vlastnú bezpečnosť

Pocit zodpovednosť za vlastnú bezpečnosť je dobrý, susedské hliadky možno niečo vyriešia (podľa mňa ale nie) ale prečo nie sú označené povedzme uniformou? Čo ak by taká uniforma obsahovala pripnutú kameru a mikrofónom. Záležitosť pár dolárov.

A sľúbený zrušený blog..

Nedávno sa tejto téme venoval kandidát do NRSR za SaS, Ivan Novoroľník. Jeho blog sme zrušilo a zrušilo aj všetky predchádzajúce blogy. Blog môžete nájsť tu.

Zverejňujem ho aj napriek tomu, že blog považujem za neobjektívny a autor stavia svoje hodnotové súdy na klamstvách, zavádzaní a neobjektívnych tvrdeniach. Skúsim uviesť na pravú mieru aspoň niektoré.

""Obeť" okrem toho bola ešte aj hráčom (amerického) futbalu a "kovboj" pretučnelý, neschopný fyzickej akcie"

Ako to je naozaj? Pitva ukázala, že Martin mal 180 cm a 72 kíl. Bol priemerne vysoký a vychudnutý. Zimmerman mal 170 cm a 84 kíl, takže bol skôr mohutnejší a určite nie neschopný fyzickej akcie.

„Opis incidentu: Bez nadviazania kontaktu podozrivého sledoval (z diaľky), čo umožnilo zaliezť do kríkov a keď sa kovboj priblížil prepadnúť ho. A zlomiť mu nos. A kľačať na ňom. A mlátiť mu hlavou o chodník, kričiac pritom „dnes zdochneš ty hajzel!"."

A ako je to naozaj? Opis incidentu je vyššie v tomto blogu. Zimmermanove zranenia nepotvrdzujú, že by mu niekto „Mlátil hlavu o chodník"

„Inými slovami, že šlo o sfetovaného flákača a záškoláka, ktorý si pocity traumy z rasového prenasledovania celej jeho menšiny počínajúc rokom 1789 dodnes rozhodol preliečiť tým, že niekoho umláti na smrť. A stalo sa mu to, čo podobným hajzlíkom bez ohľadu na farbu pleti doprajem plným priehrštím."

A ako je to naozaj? Pitva potvrdila, že žiadne omamne látky neovplyvňovali Martinov úsudok, teda nebol sfetovaný. Dokázaný priebeh incidentu ukazuje, že Martin sa snažil pred ujsť a interakciu vyvolal Zimmerman čo jednoznačne podkopáva tvrdenia, že by sa rozhodol niekoho umlátiť na smrť. No a k tej traume z rasového vylúčenia a o tvrdení blogera, že mu to dopraje sa vyjadrovať radšej ani nebudem.

Držme sa faktov.

V blogu sa objavilo aj niekoľko tvrdení, ktoré naozaj nepotrebujú komentár.

"Mimochodom - príde mi celkom legitímne, aby sa urobil experiment, v ktorom by niekto o číslo väčší p. Morvayovi päsťou zlomil nos, kľakol mu na chrbát a mlátil mu hlavou o chodník."

"Aj keď za možnosť pozrieť si naživo ten experiment s hlavou p. Morvaya opakovane narážajúcou na betónový chodník... za to by som zrejme nie len ja bol ochotný platiť vstupné."

...toto naozaj nepotrebuje komentár...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?