Prečo mal byť Lajčák na Ukrajine

Autor: Tomáš Mikluščak | 22.2.2014 o 10:37 | (upravené 22.2.2014 o 19:35) Karma článku: 11,46 | Prečítané:  1162x

Prečo by sme si zobrať príklad z Poľska a venovať Ukrajine čas? Ako veľmi je pre nás Ukrajina dôležitá? Je za súčasný stav zodpovedná aj naša vláda?

 

Málokto u nás si uvedomuje aká dôležitá je pre nás Ukrajina. Rozvoj východného Slovenska by nič nenakoplo tak ako rýchlo rastúca Ukrajina s nami v jednej ekonomickej zóne (nemusí to byť nutne EU). Ukrajinský HDP na obyvateľa je v absolútnych číslach 4x nižší ako ten náš, Ukrajinci majú rozľahlú, úrodnú, na suroviny bohatú krajinu a relatívne dobre vzdelanú populáciu. Takže rastový potenciál je naozaj obrovský. Stavať diaľnicu za Košice by zrazu dávalo zmysel a Humenné či Michalovce by sa dostali z bohom zabudnutého okraja  500 miliónovej EU do centra diania. V horšom prípade ostane Ukrajina taká, aká je, teda vo vnútornom konflikte a rozkrádaná oligarchami. Shengenská hranica sa bude ďalej posilňovať a v istých oblastiach východného Slovenska sa bude dariť iba divej zvery.

Poliaci majú dávno jasno v tom, aká dôležitá je pre nich Ukrajina a podľa toho aj konajú. Sú hlavným motorom východného partnerstva (platforma ktorú vytvorila EU pre východné krajiny),  s Ukrajinou udržiavajú čulé diplomatické styky a od začiatku najnovšej ukrajinskej krízy koncom novembra 2013 je ich počuť a aktívne sa vkladajú do riešenia situácie. Slovenská diplomacia by sa mala poučiť. Od slovenskej vlády je počuť iba to, že sa v ukrajinskej politike nevyznajú, necestujú tam a vlastne tam poriadne ani nikoho nepoznajú. To je obrovské zlyhanie!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?